OBEC OBČAN NÁVŠTEVNÍK
19. február 2019  Meniny má: , zajtra: Pošlite im pohľadnicu
Slovenská verzia English version Deutsche version
ERB obce Dekýš - návrat na úvod
  Okres: Banská Štiavnica
  VÚC: Banskobystrický
  Región: Sitno
  Obyvateľov: 225
  Rozloha: 1782 ha
  1 zmienka: v roku 1270
   
Návrat na úvod Návrat na úvod
Návrat na úvod
Mapa stránky
Pridať stránku obce Dekýš k obľúbeným položkám
Nastaviť stránku obce Dekýš ako domovskú stránku
Blind friendly Zväčšiť písmo Zmenšiť písmo Pôvodná veľkosť
NÁVŠTEVNÍK
Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce Dekýš
www.kardioklub.sk

CHKO Štiavnické vrchy

Štiavnické vrchy

CHKO Štiavnické Vrchy     
 
 
Vyhlásený: 22.9.1979
Rozloha: 77630 ha
Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy

Okresy: Banská Štiavnica, Krupina, Levice, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom

Zahŕňa štátne prírodné rezervácie: Sitno, Jabloňovský roháč, Kašivárová, Kamenné more, Szabóova skala

Chránené prírodné výtvory: Banskoštiavnická kalvária, Sixova stráň, Krupinské bralce, Žakýlske pleso, Vyhniansky travertín

Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát. Ležia na rozhraní dvoch rozdielnych klimatických typov, čoho odrazom je horizontálne a vertikálne prelínanie teplomilných prvkov flóry a fauny s karpatskými horskými prvkami.

Atraktívnosť územia zvyšujú vodné nádrže - tajchy. Ich budovanie si vynútil rozvoj baníctva v minulých storočiach a slúžili ako zdroj energie i úžitkovej vody. Spolu s napájacími a náhonovými jarkami a ďalšími vodohospodárskymi zariadeniami tvoria unikátny technický systém.  Dnes slúžia hlavne na rekreačné účely, najznámejšie z Tajchov sú Počúvadlianské, Richňavské, Evičkino, Belianske, Hodružské a Studenské jazero.

V exploatovaných rudných žilách a odžilkoch bolo popísaných viacero vzácnych a jedinečných minerálov Slovenska.

V tunajších lesoch sa vyskytuje veľké množstvo cudzokrajných drevín. Súvisí to so založením lesníckej katedry v roku 1807, ktorá sa stala súčasťou Baníckej a lesníckej akadémie z roku 1764. V rámci nej neskôr vznikla botanická záhrada, v ktorej na ploche 3, 5 ha boli vysadené dreviny z rozličných častí sveta. Ešte väčší podiel cudzokrajných drevín má lesnícke arborétum Kysihýbel (1900 taxónov), v ktorom sa na ploche 7, 7 ha dodnes pestujú cudzokrajné dreviny pre lesné hospodárstvo.

Niektoré teplomilné druhy šíriace sa dolinami otvorenými na juh tu dosahujú severnú hranicu rozšírenia (dub cerový, javor tatársky). Na teplých výslnných andezitových skalách s plytkou skeletovitou pôdou sa nachádzajú prvky xerotermnej flóry - kavyľ vláskatý, kukučka vencová, rozchodník prudký a i.

Na niektorých stanovištiach nájdeme poniklec veľkokvetý a šafrán rôznofarebný. Severnejšie rastie aj brusnica obyčajná, brusnica čučoriedková a valdštajnka trojlistá Magicova.

Zo živočíštva sú hojne zastúpené vtáky, ako orol krikľavý, myšiak hôrny, sova obyčajná a mnoho druhov spevavcov. Vyskytujú sa tu i vzácne mäsožravé cicavce - rys a mačka divá. K najnápadnejším druhom hmyzu patria motýle - vidlochvost feniklový a ovocný, žije tu tiež vzácna modlivka zelená, roháč obyčajný a fúzač alpský.

V opustených banských dielach našlo skrýše niekoľko druhov netopierov, napríklad podkovár veľký, podkovár malý, netopier obyčajný, večernica malá a iné.

Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy vyniká množstvom kultúrnohistorických a stavebnotechnických pamiatok, počtom výskytov minerálov. Najvyšší vrchol Štiavnických vrchov je Sitno /1009m/. Zvetrávaním a rozpadom pôvodného sopečného relíéfu krajiny vznikli skalné veže, steny, ihly, a rozsiahle kamenné moria.

Rozvoj baníctva v minulosti si vynútil budovať v oblasti rôzne vodné nádrže /bolo ich približne 130 s dĺžkou napájacích jarkov okolo 130km/. Územie je bohaté na liečivé minerálne vody. Len v Sklených Tepliciach vyviera 12 liečivých prameňov. V lesoch oblasti sa nachádza najviac cudzokrajných porastov na Slovensku. V nich žije okolo 116 druhov chránených živočíchov a 30 druhov chránených rastlín.

Štiavnické vrchy sú ideálnym miestom na trávenie voľného času. Nachádza sa tu bohatá sieť turistických chodníkov, množstvo aktraktívnych cyklotrás, sú tu aj termálne kúpele v Sklených Tepliciach a termálne kúpalisko vo Vyhniach.
 

Poznámka: Zdroj informácií : Slovenská agentúra pre životné prostredie

 
UŽÍVATEĽSKÝ PANEL
Užívateľské meno:
Heslo:
Zapamätať

Nie ste registrovaný?
Zaregistrovať!

Zabudli ste heslo?
KALENDÁR
<< Feb 2018 >>
PUSŠTPSN
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

Február 7, 2018 Novinky
Žiadne aktuality na dnešný deň!


NAJPREZERANEJŠIE OBRÁZKY
(6275 x prezreté)
(5095 x prezreté)
(4936 x prezreté)
INFORMÁCIE NA EMAIL
Aktuality na email!

Váš Email:

 
OBEC OBČAN NÁVŠTEVNÍK
Copyright © 2006-2008 Obec Dekýš, Created by ARTTECH WebDesign