OBEC OBČAN NÁVŠTEVNÍK
19. február 2019  Meniny má: , zajtra: Pošlite im pohľadnicu
Slovenská verzia English version Deutsche version
ERB obce Dekýš - návrat na úvod
  Okres: Banská Štiavnica
  VÚC: Banskobystrický
  Región: Sitno
  Obyvateľov: 225
  Rozloha: 1782 ha
  1 zmienka: v roku 1270
   
Návrat na úvod Návrat na úvod
Návrat na úvod
Mapa stránky
Pridať stránku obce Dekýš k obľúbeným položkám
Nastaviť stránku obce Dekýš ako domovskú stránku
Blind friendly Zväčšiť písmo Zmenšiť písmo Pôvodná veľkosť
OBEC
Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce Dekýš
www.kardioklub.sk

Základné informácie

O OBCI
Publikoval gari
Publikované: Október 2, 2007
Vytlačiť    Poslať mailom

Obec Dekýš sa nachádza v malebnom údolí asi v strede Štiavnických vrchov. Dedina je obklopená krásnou prírodou, ktorú od juhu tvorí Štátna prírodná rezervácia Jabloňovský Roháč, z východu Počúvadlianske jazero so Sitnom a 4km vzdialené Richňavské jazerá. Obyvatelia v obci sa od nepamäti zaoberali poľnohospodárstvom a dobytkárstvom, ale sami si vyrábali množstvo domáceho náradia, zaoberali sa včelárstvom a tkaním plátna, povozníctvom. Ešte v dnešnej dobe sa nájdu v domácnostiach svojrázne kroje, obrusy, uteráky ale aj vlastnoručne tesané náhrobné kamene, či ľudové rezbárstvo. Cez obec prechádzajú turistické trasy na Sitno, Počúvadlo a okolité jazerá. V súčastnosti má obec 225 obyvateľov. Dnešný Dekýš má vcelku schopnú občiansku vybavenosť. Občania majú k dispozícii obchod so zmiešaným tovarom a hostinec. V obci je kultúrny dom, kde je možnosť kultúrneho vyžitia. Obec má však aj svoje problémy ako napr. zásobovanie pitnou vodou, zničené miestne komunikácie, doprava občanov do a zo zamestnania a pod. Predstavitelia obce sa snažia v rámci svojich možností a schopností pomáhať občanom pre príjemné a spokojné prežitie svojho života.

Obec je v súčasnosti zapojená do rozsiahlich projektov. Najvýznamnejši je PROGRAM SOCIÁLNEHO A HOSPODÁRSKEHO ROZVOJA. Viac sa o programe dočítate v sekcii Rozvoj obce >>.

Veľmi veľkým prínosom pre obec sú turisti, ktorí kupujú staršie schátralé domy a prerábajú ich na nádherné chatky. Takýmto spôsobom pomáhajú obec skultúrňovať.

Z tohoto dôvodu sa obec novým návštevníkom snaží vychádzať v ústrety aj v poskytovaní služieb, zábavy a oddychu. Posledným vačším projektom obce je postavenie tenisového kurtu. Aj týmto chceme osloviť sponzorov, ktorý by sa chceli podieľať na výstabe nech prosím skontaktujú obecný úrad. Po poskytňutí sponzorstva a dokončení tenisového kurtu im bude umožnené bezplatné užívanie kurtu, prípadne podľa dohodnutých podmienokPozrieť komentáre (0)UŽÍVATEĽSKÝ PANEL
Užívateľské meno:
Heslo:
Zapamätať

Nie ste registrovaný?
Zaregistrovať!

Zabudli ste heslo?
 
OBEC OBČAN NÁVŠTEVNÍK
Copyright © 2006-2008 Obec Dekýš, Created by ARTTECH WebDesign